Okna dachowe

Okna dachowe

Autorem artykułu jest Konradek4

Okna dachowe montowane w połaci dachu są bardzo często stosowanym rozwiązaniem szczególnie w projektach domów jednorodzinnych, wielorodzinnych, projektach rezydencji oraz kamienic.
Okna dachowe montowane w połaci dachu są bardzo często stosowanym rozwiązaniem szczególnie w projektach domów jednorodzinnych, wielorodzinnych, projektach rezydencji oraz kamienic. Mogą one zastąpić kaferki. Nie zwiększają co prawda kubatury pomieszczenia, ale ich montaż, w porównaniu z konstruowaniem kaferka, jest zdecydowanie prostszy i zazwyczaj nie ma potrzeby naruszania elementów konstrukcyjnych dachu.W porównaniu z przeszkleniami pionowymi okna dachowe - przy tej samej powierzchni szyby przepuszczają od 1,2 do 1,8 razy więcej światła.Okna dachowe można montować w dachach o kącie nachylenia 20° Projektowanie powierzchni okien oraz ich usytuowania na po­łaci
dachuRozporządzenie w sprawie warunków technicznych jakim powinny odpowiadać budynki oraz ich usytuowanie określa stosu­nek powierzchni okien - liczonej w świetle ościeżnic - do powierzchni podłogi pomieszczenia, który powinien wynosić co najmniej 1:8. Producenci okien połaciowych zalecają dobór powierzchni przeszklonej jako 10%-15% powierzchni doświetlanego pomieszczenia. Dobre doświetlenie zależy również od sposo­bu rozmieszczenia okien, bardzo ważny jest kształt wnęki okiennej: jej górna część powinna być równoległa, a dolna prostopadła do podłogi.

Wewnętrzną część wnę­ki najlepiej wykończyć materiałem w jasnej barwie. Aby spełnione były obydwa warunki - dobre doświetlenie oraz dobra widocz­ność - producenci zalecają zestawianie okien w pionie: okna zainstalo­wane wyżej dają więcej światła, okna umieszczone niżej umożliwiają ob­serwowanie tego, co dzieje się na zewnątrz. Dobierając odległość okna od kalenicy i od okapu należy pamiętać, że za­montowany w górnej części okna uchwyt otwierający powinien znajdo­wać się na wysokości ok. 200cm nad podłogą. Punkt najlepszej widoczności w pozycji siedzącej to około 100-130 cm powyżej poziomu podłogi. Biorąc pod uwagę po­wyższe zalecenia widać, że długość okna zależy również od kąta pochyle­nia połaci dachu: im kąt jest mniejszy, tym okno powinno być dłuższe. Montując okno w dachu pokrytym materiałem profilowanym należy pa­miętać o konieczności zachowania właściwej - zależnej od rodzaju materiału - odległości od, ułożonego pod oraz nad oknem - pokrycia. Ze względu na sposób otwierania okna moga być: obrotowe - z możliwo­ścią obrotu o 180", z poziomą osią obrotu usytuowaną w środku skrzy­dła, uchylno-obrotowe - z możliwością uniesienia dolnej krawędzi okna oraz obrotu o 180°, uchylno-przesuwne - z możliwością uniesienia dol­nej krawędzi okna i przesunięcia skrzydła o 2/3 szerokości okna w bok, uchylne, rozwierane (prawe i lewe) oraz nieotwierane.

 Większość producenjów produkuje okna pojedyncze, które można ze­stawiać zarówno w pionie, jak i w poziomie. Są również oferowane okna podwójne - z otwieraną lub nie częścią dolną - oraz balkony dachowe.Najczęściej ościeżnice oraz rama skrzydła okiennego wykonane są z im­pregnowanego drewna sosnowego, litego lub klejonego z trzech warstw o przeciwbieżnych słojach. Od zewnątrz okno zabezpieczone jest osłoną aluminiową lakierowaną proszkowo lub powlekaną poliestrem. Innym rozwiązaniem może być połączenie drewna z profilem alumi­niowym: ościeżnica wykonana jest z klejonego z trzech warstw drewna sosnowego, rama z lakierowanego proszkowo cienkościennego profilu alu­miniowego, izolowanego od strony pomieszczenia profilem drewnianym. Kołnierze uszczelniająceSzczelność dachu po zamontowaniu okien połaciowych zapewniają spe­cjalne obróbki - tak zwane kołnierze uszczelniające. Elementy te wykona­ne są z lakierowanej lub powlekanej poliestrem blachy aluminiowej. Dolna część kołnierzy do pokryć profilowanych wyposażona jest do­datkowo w karbowany fartuch ołowiany. Kołnierz uszczelniający montowany na obwodzie okna odprowadza spływającą po połaci dachu wodę poza obrys okna. Oprócz kołnierzy umożliwiających szczelne zamocowanie pojedynczych okien oferowane są również tak zwane kołnierze kombi, pozwalające na zestawianie okien zarówno w pionie, jak i w poziomie. Zdecydowana większość oferowanych okien montuje się do krokwi. Architekt wraz z konstruktorem powinien dokładnie określić miejsce montażu okna tak by najlepiej wypadło pomiędzy krokwiami choć nie jest to ko­nieczne - jeżeli nie można dopasować wymiarów okien do rozstawu kro­kwi, stosuje się poprzeczne elementy, tak zwane wymiany. Należy też pamiętać o zachowaniu poprawnej wentylacji połaci dachu. Zamontowane okno nie może powodować zaślepienia szczeliny wentylacyjnej pozostawianej pomiędzy warstwą ocieplenia i warstwą desek lub folii wstępnego krycia.












--
Artykuł pochodzi z serwisu Publikuj.org, kliknij tutaj aby go zobaczyć.

Obserwatorzy