Nawożenie roślin iglastych

Nawożenie roślin iglastych

Drzewa i krzewy iglaste można spotkać w większości ogródków działkowych, a także w zieleńcach miejskich. Rośliny te są chętnie sadzone gdyż stanowią ładną ozdobę ogrodu także w okresie zimowym oraz są uważane za w miarę niekłopotliwe w uprawie. Jak się jednak okazuje wielu amatorom ogrodnictwa utrzymanie iglaków w dobrym stanie sprawia wiele kłopotu.

Jednym z ważnych zabiegów w pielęgnacji tych roślin jest nawożenie iglaków. Pozornie zakup właściwych nawozów dla iglaków w ogrodzie jest sprawą prostą. W sklepach ogrodniczych jest przeogromny wybór specjalistycznych nawozów do iglastych.



Gotowe nawozy mineralne do dokarmiania iglaków można podzielić na trzy grupy. Pierwsza z nich to nawozy w płynie, którymi rośliny się podlewa. Przeważnie są to koncentraty i trzeba rozprowadzić w wodzie przeznaczonej do podlewania. Nawozy płynne mogą też być używane do zasilania w formie oprysku. Nawozy tego rodzaju stosuje się co 7 -14 dni.


Kolejny rodzaj nawozów, to nawozy granulowane. Te nawozy stosuje się poprzez podsypanie odpowiednich porcji pod iglaki i zagrabienie z wierzchnią warstwą ziemi. Jedna porcja nawozu granulowanego zaspokaja potrzeby roślin na około 4 tygodnie. Potem nawozimy ponownie.
Oba wyżej wymienione typy nawozów używa się od kwietnia do końca lipca. Potem ogrodowe iglaki muszą rozpocząć etap przygotowania do nadejścia zimowych mrozów i nie trzeba ich pobudzać do dalszego wzrostu.

Do zasilania iglaków można też używać nawozy wolno działające. Te nawozy rozpuszczają się aż przez 6 miesięcy i wystarczy tylko jedno zastosowanie na początku sezonu wegetacji, czyli wiosną. Mniejsze jest też ryzyko podania zbyt dużej dawki nawozu.

Ostatnie zasilenie naszych ogrodowych iglastych można wykonać za pomocą tzw. nawozu jesiennego. Jest on ubogi w azot dzięki czemu nie pobudza już krzewów do wzrostu. Jest natomiast bogaty w potas, który zwiększa odporność iglaków na uciążliwe warunki pogodowe występujące w zimie - mrozy i brak wilgoci. Często brak wilgoci nie kojarzy nam się z zimą ale z zamrożonej gleby iglaki nie mogą pobrać wody i zwyczajnie usychają.

Często zauważanym problemem spotykanym u iglaków jest brązowienie igieł, wiązane z atakiem chorób lub szkodników. Ale brązowienie igieł może być związane z brakiem magnezu. W tej sytuacji można użyć nawóz przeciwko brązowieniu igieł, pozwalający uzupełnić braki magnezu. Taniej, a równie skutecznie będzie podać po prostu siarczan magnezu.

Pamiętajmy o nawożeniu organicznym, gdyż tylko minerały nie wystarczą. Musimy też zadbać o warstwę próchniczą gleby. Z tego powodu przynajmniej raz w roku zastosujmy nieco kompostu lub mocno przekompostowanego obornika.









-------------------------------------------
Artykuł: Nawożenie roślin iglastych pochodzi z serwisu www.wieszak.net
-------------------------------------------
O Autorze
Autor artykułu jest wydawcą internetowego poradnika ogrodniczego.

Obserwatorzy