Kuchnia w stylu Prowansalskim

Kuchnia w stylu Prowansalskim

Autorem artykułu jest Tomasz Galicki

Prowansja to słoneczna kraina położona na południowym wschodzie Francji. Swoim urokiem potrafi przyprawić o zawrót głowy. Jest to miejsce uważane za jedno z najpiękniejszych na świecie.

Dzięki bliskości Morza Śródziemnego, klimat Prowansji jest łagodny, z gorącym i suchym latem oraz krótką i łagodną zimą. Prowansja to przede wszystkim lazur morza, zapach eukaliptusów, niesamowite widoki i wspaniała śródziemnomorska kuchnia. Tu czas jakby się zatrzymuje!

Jeżeli chcecie urządzić kuchnię w stylu prowansalskim musicie wziąć wszystkie te aspekty pod uwagę. Kuchnie w stylu prowansalskim są szczególnie lubiane w polskim klimacie za ciepłą atmosferę, która wraz z nimi sprowadza się do domu. Podczas wyposażania kuchni prowansalskiej musimy pamiętać, że szczególne miejsce w jej stylistyce zajmuje duży i przestronny stół. Ponadto bardzo ważne elementy to: wyspa lub półwysep do przygotowywania produktów, kredens na naczynia (niekoniecznie musi pochodzić z jednego kompletu) oraz dobry, duży zlew z wygodną baterią, idealnie, jeśli zakupimy taki z wyciąganą wylewką.
Ważną kwestią wartą omówienia są także fronty kuchenne, gdyż to one stanowią sedno całego wystroju. Drewniane fronty pomalowane farbami kryjącymi w pastelowych i jasnych kolorach z pewnością wpłyną na urok naszej kuchni.

Na Prowansji często spotyka się fronty malowane w barwy niebieskie, błękitne czy lawendowe, niestety w naszym klimacie będzie to trochę mało praktyczne. Po pierwsze słońce na naszej szerokości geograficznej jest słabsze niż na południu Francji- poza tym posiada chłodniejszą barwę przez co kolory te nie będą spełniały swojej funkcji. Moim zdaniem w naszych warunkach najlepiej sprawdzał się będzie kolor jasno kremowy.

Szafki można zwieńczyć kamiennym blatem. Bardzo ciekawy efekt osiągniemy umieszczając nad nim długą półkę na fajansowe naczynia albo haczyki wbijane bezpośrednio w ścianę blisko zlewu, do wieszania garnków, patelni i kubków. Na francuskiej prowincji codzienne gotowanie zmienia się w prawdziwą sztukę. W ten niesamowity nastrój wprowadzą z pewnością obowiązkowe detale takie jak słoiczki z przyprawami, zioła i woreczki lawendą. Doskonale będą prezentować się tu lniane zasłonki lub rzymskie rolety oraz koronkowe zazdrostki w oknach. Podobnie kute ozdoby, półeczki, haftowane obrazki w drewnianych ramkach, szklane słoje na złociste makarony, ceramiczne misy i emaliowane durszlaki. Wieszaki na ścianę pozwalają na dekorowanie kuchni naczyniami kubeczkami, dzbankami itp. Kuchnię w stylu prowansalskim wyróżniają jasne i świetliste klimaty.
---T.G.

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Obserwatorzy